Nastava u prirodi
Autor: Branka Capurso, 26. 4. 2010.

Uz Dan planeta Zemlje na Lokrumu

Dan planeta Zemlje, 22. travnja, učenici naše škole obilježili su na otoku Lokrumu, poznatom rezervatu prirode nedaleko od Dubrovnika.

Učenici viših razreda su nakon dva nastavna sata u školskim klupama otplovili brodom na Lokrum završiti nastavni dan na najljepši način, nastavom u prirodi.

Svi su imali unaprijed određene i pripremljene zadatke.

Petaši slikaju

Profesorica likovne kulture odvela je učenike petih razreda u klaustarski vrt Benediktinskog samostana gdje su naši slikari uzeli slikarski pribor i prihvatili se posla.

Pitali smo ih što slikaju, a učenice Martina i Dorotea objasnile su nam kako slikaju gušterice, endemsku vrstu koja, osim Elafita, živi i na Lokrumu, motive Benedikinskog samostana i vrta.

Uživajući u prirodi i mirisima Lokruma, naučili su i još nešto o starim legendama otoka.

Na povratku kući  naši slikari bili su zadovoljni svojim radovima koji će se vidjeti na školskim panoima.

Nikolina Knežević, 7. r.

Simbioza prirode i poezije

Šestaši su, u sklopu posjeta Lokrumu, obavili terensku nastavu iz prirode.

Radom na terenu upoznali su biljke i životinje priobalnoga i obalnog pojasa mora o kojima su učili na školskim satovima.

Obavili su mjerenja temperature mora, utvrđivali prozirnost mora i određivali rasprostranjenost živih bića u ispitivanom području.

Na kraju učenici su, nadahnuti morem, pokazali svoje pjesničko umijeće i ostvarili niz zapaženih stihova.

Aktivnim  sudjelovanjem učenika postignuti su ciljevi terenske nastave: primjena stečenih znanja i vještina u prirodnom okruženju te razvijanje istraživačkoga duha i ljubavi prema okolišu.

Barbara Damić, 7.r.

Sedmašima najljepše…

Učenici sedmih razreda s radošću su prihvatili svoj zadatak. Za njih su organizirane sportske aktivnosti. Dječaci su imali međurazredni nogometni turnir, a djevojčice su se zabavljale igrajući badminton.

Neke su imale zadatak moritoringa endemske gušterice, ali, nažalost, bilo je oblačno, a kako gušterice vole sunce, zadatak nije uspio.

Tihana Miović, 7.r.

Sat povijesti na tvrđavi Royal

Učenici osmih razreda u sklopu nastave u prirodi posjetili su najvišu točku Lokruma, tvrđavu Royal. Profesorica Jelena Šilje, učiteljica povijesti, iscrpno im je ispričala o tvrđavi i samom Lokrumu.

Gradnju tvrđave započela je francuska vojska zauzimanjem Dubrovnika 1806. godine, a dovršena je za austrijske uprave oko 1833. godine. Zanimljivo je spomenuti da je u Domovinskom ratu tvrđava nebrojeno puta pogođena, ali ni jednom se nije zapalila pa su  Dubrovčani znali reći kako Bog čuva Lokrum.

Lokrum je pod zaštitom UNESCO-a od 1979. godine, stoga treba strogo voditi računa o očuvanju njegovih prirodnih i kulturnih dobara.

Osim povijesnih činjenica, obogatio nas je i pogled s tvrđave odakle puca pogled na Stari grad i okolicu.

Ivana Hajdarhodžić i Ivana Matić 8.r.