Učenice naše škole nižu uspjehe na glazbenim natjecanjima
Autor: Maris Batričević, 31. 3. 2014.

IAKO MORAJU PUNO VJEŽBATI, UVIJEK IMAJU VREMENA ZA OBITELJ I PRIJATELJE

Osim što su učenice naše škole, Tana Michl, Lucija Brautović, Nina Zvone i Emma Martinović pohađaju Umjetničku školu Luke Sorkočevića. Od 2. do 5. ožujka u Zadru i Imotskom sudjelovale su na 52. Regionalnom natjecanju učenika i studenata glazbe u disciplinama gudači i puhači na kojem su ostvarile izvrstan uspjeh – Nina prva nagrada u kategoriji gudača, Lucija i Emma druga te Tana treća nagrada u kategoriji puhača. Čestitali smo im na uspjesima i zamolili da pronađu malo slobodnoga vremena za naša pitanja.

1. Možeš li opisati svoj uobičajen dan kada imaš muzičku školu?

Emma: Idem na solfeggio od 14,00 do 14,45 pa na flautu od 15,00 do 15,45.

Tana: Kada dođem iz škole, često idem u muzičku prije nego što jedem i učim. Ako je kasnije, stignem i malo provježbati prije sata. Put do grada mi je svakidašnja vježba pa sam se navikla na hodanje i penjanje uza skaline. Profesorova je soba na trećemu katu pa se moram puno penjati.

Nina: Obično imam školu do 13,10, dođem doma, pojedem ručak i u 14,00 imam muzičku. Muzička mi traje od 14 do 20 h, nekad čak i do 21 h. Nakon što dođem doma, napišem i naučim sve za školu.

Lucija: Nakon što dođem iz škole, pojedem ručak, spremim flautu i note pa krenem u muzičku i tamo provedem cijelo popodne.

2. Zašto si izabrala baš taj instrument? Koliko ga dugo sviraš?

Emma: Izabrala sam flautu jer mi se jako sviđao njen zvuk. Sviram je već dvije godine.

Tana: Ako pitate bilo koga tko ide sa mnom u muzičku, čak i moju profesoricu iz solfeggia (moju dragu tetu Sanju), reći će vam da sam prije htjela svirati gitaru i samo gitaru. Na kraju godine morali smo napisati dva instrumenta koja bismo htjeli svirati, prvi i drugi izbor. Ali ja nisam imala drugi izbor pa sam i pod jedan i pod dva napisala – gitara. No, teta Sanja me vratila na mjesto jer sam morala napisati još nešto. Cijeli sam dan plakala, dugo sam odlučivala. Ubrzo smo išli u obilazak muzičke. Tamo sam ga ugledala – klarinet. U tom sam se trenutku zaljubila, znala sam da će mi on biti prvi izbor. Tri mjeseca nakon toga dobila sam svoj prvi klarinet, a sviram ga već četiri godine.

Nina: Sviram violončelo već šest godina. Kad sam bila mala, slušala sam mnogo učenika na koncertima kako sviraju violončelo pa mi se svidio taj duboki ton.

Lucija: Sviram flautu već četiri godine kod profesorice Đive Kušelj. Izabrala sam je jer mi se jako svidjela dok sam kao mala slušala koncerte. S obzirom na to da sam astmatičar, a puhački instrumenti povoljno utječu na pluća, pomogla mi je da ozdravim.

3. Koliko vježbaš inače, a koliko kad se pripremaš za natjecanje?

Emma: Inače svaki dan vježbam 50 minuta, malo više kad je natjecanje.

Tana: Svaki dan sviram oko jedan sat. Nasreću, susjedi se ne ljute. A ako je natjecanje u pitanju, sviram oko sat više.

Nina: Inače vježbam violončelo jedan sat dnevno, no kad su natjecanja, vježbam po tri ili čak četiri sata!

Lucija: Kad je u pitanju natjecanje, vježbam po cijele dane, sve dok ne budem zadovoljna svojom izvedbom. Kad natjecanje završi, manje vježbam i  odmaram se.

4. Koje ti je natjecanje ostalo u najljepšem sjećanju?

Emma: Bila sam na samo jednom natjecanju pa mi je ono i najdraže.

Tana: To je sigurno moje prvo natjecanje u Zadru. Ostala sam druga. Nisam bila nervozna jer sam bila manja i nisam razmišljala o posljedicama. Ostali smo nekoliko dana u Zadru, šetali i zabavljali se s prijateljima.

Nina:  Dosada sam išla na pet solističkih natjecanja i  jedno natjecanje komornih sastava. Sa svakoga natjecanja vratila sam se s nagradama. Najdraže natjecanje upravo mi je ovogodišnje Regionalno natjecanje u Zadru jer sam osvojila prvu nagradu i time prošla na Državno. Trenutno se puno pripremam za to.

Lucija: Za svako natjecanje vežu me lijepe uspomene, ali izdvojila bih međunarodno natjecanje u Splitu prošle godine, na kojemu su me samo 0,24 boda dijelila od prve nagrade.

5. Kako pronalaziš vrijeme za muzičku školu, domaće zadaće i učenje?

Emma: Imam dosta vremena za školu i sve prijatelje.

Tana: E, to je malo teže. Kada dođem doma iz muzičke, sve svoje vrijeme potrošim na učenje i pisanje.

Nina: Za prijatelje i zabavu uvijek se nađe vremena, he-he.

Lucija: Kad nešto volite, ništa vas ne može spriječiti da pronađete vrijeme za to.

6. Imaš li još neki hobi? Uspijevaš li pored svih obaveza pronaći vremena za prijatelje i zabavu?

Tana: Nemam hobija, klarinet mi je sve. Presretna sam jer imam strpljive prijatelje pa se ne družimo koliko inače kad imam natjecanja jer tada imam probe i subotom.

Nina: Bavim se još i street danceom, s kojim sam osvojila prvo mjesto na državnome natjecanju.

Lucija: Često se rolam s prijateljicama, a to nam je ujedno i vrijeme za druženje. Imam još jedan hobi, a to je ribanje s mojim nonom.

7. Planiraš li nakon osnovne škole nastaviti pohađati muzičku školu?

Emma: Ne znam hoću li ići u srednju glazbenu, imam još puno vremena za razmišljanje.

Tana: Čvrsto se nadam. Klarinet je jedina stvar kojom se želim baviti. Pokušat ću, a ako ne uspijem, pridružiti ću se onomu dobrom čovjeku na Pilama s gitarom.

Nina: Nakon osnovne škole planiram upisati gimnaziju i srednju umjetničku školu.

Lucija: Zasad imam u planu upisati srednju glazbenu školu, samo je pitanje hoće li to biti jedini izbor ili ću paralelno pohađati dvije škole.

Nina, Lucija, Emma i Tana

Mirta Čengija, 6. a